RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Sveçla konfirmon se ka filluar largimi i disa barrikadave në veri, thotë se 11 qytetarë janë lënduar mbrëmë

svecla-konfirmon-se-ka-filluar-largimi-i-disa-barrikadave-ne-veri,-thote-se-11-qytetare-jane-lenduar-mbreme

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Albin Kurti, ka folur për situatën në veri të vendi.

Sveçla tha se për shkak të dezinformimit lidhur me vendimet e Qeverisë së Kosovës, dua të siguroj qytetarët e Kosovës sikurse edhe ata të shtetit fqinj, se dokumenti për hyrje-dalje do të zëvendësoj dokumentet e identifikimit personal gjatë hyrjes dhe qarkullimit në territorin e Kosovës.

Sveçla bëri të ditur se nga zhvillimet e mbrëmshme janë lënduar 11 qytetarë.

“Nga zhvillimet e djeshme kemi 11 qytetarë të Kosovës që janë lënduar dhe kanë marrë trajtimet e nevojshme, janë dëmtuar disa vetura të qytetarëve dhe policisë nga strukturat ilegale kriminale të armatosura, dhe tashmë për to policia ka nisur hetimet”, tha ministri.

Ministri i MPB-së bëri të ditur se disa barrikada janë larguar dhe një pjesë barrikadave tjera kanë filluar të largohen.

“Me organet e rendit po punojmë për mbarëvajtjen e këtij procesi. I sigurojmë qytetarët se ky proces po vijon në bashkërendim të ngushtë mes njësiteve policore.

Institucionet do të jenë të gatshme në çdo moment ti asistojnë qytetarët që do të kenë nevojë për informacione shtesë”, tha Sveçla.

Ministri falënderoj edhe pjesëtarët e Policisë së Kosovës për punën profesionale që janë duke e kryer.

Related posts

Zelensky: Rusia do të bëjë gjithçka për ta destabilizuar Ballkanin, duhet të jemi të bashkuar

admin

Zelenskyy shkon sot në Tiranë

admin6

Dy vëllezërit turq tregojnë si u detyruan ta shuajnë etjen derisa qëndruan 198 orë nën rrënoja

rezart morina