RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Sveçla në Bruksel: BE rikonfirmon se Kosova ka plotësuar kriteret për heqjen e vizave

svecla-ne-bruksel:-be-rikonfirmon-se-kosova-ka-plotesuar-kriteret-per-heqjen-e-vizave

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka takuar sot në Bruksel komisioneren evropiane për Punë të Brendshme Ylva Johansson, të cilën e ka falënderuar për rikonfirmimin e Komisionit Evropian se Kosova ka plotësuar në tërësi kriteret për lëvizjen e lirë për qytetarët e saj.

“Komisionerja e BE për Punë të Brendshme Johansson ka ri-konfirmuar që Komisioni qëndron prapa vlerësimit të tij dhe se puna vazhdon tutje në kuadër te procesit ekzistues deri në kompletimin e liberalizimit të vizave”, ka shkruar Sveçla në një status në Facebook, transmeton Telegrafi.

Sveçla ka njoftuar se me komisioneren Joanssonn ka biseduar për arritjet e Qeverisë së Kosovës, nga hera e fundit kur ka zhvilluar takim virtuel me të.

“Lufta ndaj krimit, korrupsionit, trafiqeve të ndryshme dhe të gjitha veprimtarive ilegale mbetet prioritet i yni andaj në këtë kuptim kam shprehur gatishmërinë tonë për bashkëpunim të ngushtë me të gjitha shtetet aleate për krijimin e stabilitetit në vendin tonë dhe më gjerë”, ka shkruar Sveçla.

Related posts

Palestinë: Këtu janë lajmet më të fundit

admin

BE: Të gjitha pikat e Marrëveshjes duhet të zbatohen, Kosova dhe Serbia kanë detyrime ndërkombëtare

rezart morina

Familjarët e 17-vjeçarit të vrarë në Francë: Kurrë s’kemi bërë thirrje për trazira

rezart morina