RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Sveçla: Policia serbe ka arrestuar Drejtorin e Administratës së Komunës së Leposaviqit

svecla:-policia-serbe-ka-arrestuar-drejtorin-e-administrates-se-komunes-se-leposaviqit

Ministri i Punëvë të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, në një reagim në profilin e tij zyrtar ka thënë se Policia e Serbisë ka arrestuar sot drejtorin e Administratës në Komunën e Leposaviqit, Nikolla Radomiroviq, i cili njëherit është edhe djali i zëvëndësministrit të Ministrisë për Kthim dhe Komunitete.

Sveçla ka thënë se Nikolla Radomiroviq bashkë me të fejuarën e tij po mbahen në stacionin e policisë në Rashkë dhe janë arrestuar vetëm pse Nikolla është pejsë e institucioneve të Republikës së Kosovës dhe se bashkë me babain e tij kanë refuzuar t’i nënshtrohen presionit të Serbisë.

“Drejtori i Administratës në Komunën e Leposaviqit njëherit djali i Zëvëndësministrit të Ministrisë për Kthim dhe Komunitete Nikolla Radimiroviq, është arrestuar sot nga policia e Serbisë dhe është dërguar në stacionin e policisë serbe në Rashkë. Ai së bashku me të fejuarën e tij po mbahen të arrestuar për arsyen e vetme se Nikolla është pjesë e institucioneve të Republikës së Kosovës dhe se së bashku me babain e tij në vazhdimësi i kanë rezistuar presionit të Beogradit dhe bandave të tyre”, ka shkruar ministri i Brendshëm.

Ai e sheh këtë si hakmarrje pas suksesit të djeshëm të Kosovës për të organizuar lojërat mesdhetare.

Sveçla gjithashtu ka bërë thirrje që ai të lirohet bashkë me të fejuarën e tij.

“Ky arrestim i padrejtë është edhe një dëshmi e qasjes destruktive e destabilizuese të qeverisë së Serbisë dhe hakmarrje pas suksesit të Kosoves të arritur dje dhe dështimit të tyre për të ndalur vendimin që Kosova të jetë nikoqire e lojërave mesdhetare 2030.

Kërkojmë nga Beogradi që urgjentisht të lirojë Drejtorin Radimiroviq dhe të fejuarën e tij dhe të ndalojë presionet e aktet e jashtëligjshme ndaj shtetasve të Kosovës, veçanërisht ndaj atyre të etnisë serbe të cilët janë lojal ndaj shtetit të tyre, Republikës së Kosovës, e në shërbim të të gjithë qytetarëve të saj”, ka përfunduar ai.

Related posts

Erdoğan: Eksportet e Turqisë arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në vitin 2022

admin

Macron: Ukraina nuk do të pushtohet

admin

Rritja e pagës minimale, Azemi kritika Qeverisë: Asnjë shtëpi s’mund t’ia dalë me 264 euro

rezart morina