RTV AHIRETI
Shëndetësi

Sytë pasqyrë e shëndetit, ja 8 sëmundjet që mund t’i dalloni përmes tyre

syte-pasqyre-e-shendetit,-ja-8-semundjet-qe-mund-t’i-dalloni-permes-tyre

Sytë nuk janë vetëm pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit. Përmes tyre ju mund të dalloni nëse ju vuani nga një sëmundje e caktuar. Shenjat e mëposhtme nuk duhet t’i neglizhoni, pasi pas tyre fshihen informacione të rëndësishme për shëndetin tuaj.
1. Dalja e bycave në të njëjtin vend, ne mënyrë të shpeshtë
Bycat mund të jenë të dhimbshëm dhe irrituess, por zakonisht ata zhduken pas disa ditësh. Nëse ju keni një byc për më shumë se tre muaj, kjo mund të jetë shenjë e një kanceri të rrallë të njohur si tumor dhjamor sebaceous gland carcinoma.
2. Rënie vetullash
Rënia e vetullave ndodh për një sërë arsyesh e njëra prej tyre është tregues i sëmundjeve që lidhen me tiroidet.
3. Vizion i paqartë
Nëse ju jeni një përdorues i shpeshtë i kompjuterit, mund të përjetoni djegie sysh apo vizione të paqata. Kjo gjendje është rezultat i sindromës së vizionit kompjuterik. Sytë e tu i nënshtrohen tensionit për një kohë të gjatë dhe kjo gjë shoqërohet me
4. Një pikë e bardhë “verbërie”
Nëse ju shihni gjihtmonë një pikë të bardhë, dhe kur ajo nuk ekziston përpara syve tuaj, kjo është shenjë e migrenës e për një kohë të shkurtër mund të shoqërohet me dhimbje koke.
5. Sy të fryrë
Nëse ju nuk jeni të lodhur, keni fjetur mjaftueshëm, por sërisht i keni sytë e fryrë mund të vuani hyperthyroidism, një sëmundje që lidhet me tiroidet.
6. Kur e bardha e syve merr ngjyrë të verdhë
Kjo gjendje lidhet me verdhëzën. Ajo shpesh shfaqet tek të sapolindurit me funksion të kufizuar të mëlçisë, por mund të shfaqet edhe tek të rriturit.
7. Shikimi i paqartë dhe humbja e vizionit mund të jetë tregues gjithashtu i sëmundjes diabet tip 2.
Kjo gjendje ndikon në sistemin e qarkullimit të gjakut të syrit.
8.Nëse ju përjetoni vizione të dyfishta mund të jetë shenjë e një goditjeje në tru.

Related posts

Si ndikon kafja tek sistemi nervor brenda 15 minutash?

rezart morina

Kompanitë e barnave rritën çmimet, mjekësitë familjare në krizë për infuzione

admin

Mjekët apel atyre që vrapojnë: Jeni duke u rrezikuar

admin