RTV AHIRETI
Kuzhinë

Sytliaç i parezistueshëm me shurup pemësh: Ëmbëlsirë të cilën përherë do ta përgatisni!

sytliac-i-parezistueshem-me-shurup-pemesh:-embelsire-te-cilen-perhere-do-ta-pergatisni!

Sytliaç kështu të ëmbël me siguri nuk e keni provuar

Nevojiten:

200 g oriz,
3 lugë sheqer,
250 ml qumësht,
1 l ujë,
1 sheqer vaniljeje.

Shurupi:

300 g mjedra,
150 g sheqer,
▪ 50 ml ujë.

Përgatitja:

Orizin lajeni mirë dhe qiteni në 1 l ujë. Zieni në zjarr të qetë, dhe kur të vlojë qitni qumështin, shtoni sheqerin dhe sheqerin e vaniljes. Zieni derisa sytliaçi të vlojë.

Nga 150 g sheqer bëni shurupin me pak ujë dhe shtojani mjedrat që të zbuten mirë.

Në enë qitni një radhë oriz, një radhë pemë, mundeni t’i qitni edhepak lëng nga pemët e zbutura, dhe sërish oriz dhe ujë.

Në fund mbuloni me oriz dhe sipër qitni pemët e zbutura dhe shkundni mirë derisa lëngu të rrjedh anash nëpër skaje të enës.

Lëreni të ftohet dhe pastaj provojeni. Si akullore më të mirë. Është shumë freskues dhe i mirë.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.

The post Sytliaç i parezistueshëm me shurup pemësh: Ëmbëlsirë të cilën përherë do ta përgatisni! appeared first on Telegrafi.

Related posts

Spinaq me djathë të ngrohtë: Ushqim i përsosur nga furra, e duan të gjithë!

admin

Pulë në tigan me domate qershi dhe kërpudha

admin

Truk për pomfrit perfekt: Ky është sekreti i përgatitjes, ka sukses çdo herë!

rezart morina