RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tanku i ri “Altay” u dorëzohet Forcave të Armatosura të Turqisë

tanku-i-ri-“altay”-u-dorezohet-forcave-te-armatosura-te-turqise

Numri i projekteve të mbrojtjes, sipas presidentit turk, në vitin 2002 ka qenë vetëm 62, ndërsa sot këto projekte e tejkalojnë shifrën prej 750 sosh.

Në vetëm dy dekada, Turqia ka bërë përparime të rëndësishme në industrinë e saj të mbrojtjes, duke reduktuar varësinë e saj nga jashtë nga 80% në 20%, tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në ceremoninë e dorëzimit të tankeve të reja Altay në Forcat e Armatosura Turke për teste në provincën veriperëndimore Sakarya.

Ai theksoi qëllimin e Turqisë për të qenë “plotësisht e pavarur në industrinë e mbrojtjes”.

“Ne kemi reduktuar varësinë e huaj në industrinë e mbrojtjes nga rreth 80% në rreth 20% në një kohë kaq të shkurtër sa 20 vjet. Numri i projekteve të mbrojtjes, i cili ishte vetëm 62 në vitin 2002, sot ka kaluar 750”, tha Erdoğan.

Udhëheqësi turk tha gjithashtu se buxheti total i Turqisë për projektet e mbrojtjes ishte 5,5 miliardë dollarë në 2002, kurse tani ai ka arritur një vëllim projekti prej 75 miliardë dollarësh, duke përfshirë ato në procesin e tenderimit.

Erdoğan theksoi se pas çdo produkti të zhvilluar në industrinë e mbrojtjes fshihen përpjekjet shumëvjeçare, durimi, puna dhe fuqia financiare.

“Kjo është mënyra se si secili prej UCAV-ve tanë (mjete ajrore luftarake pa pilot) — të cilat dallohen sot në gjithë botën — dhe mjetet tona të blinduara tokësore, anijet luftarake, fregatat dhe raketat, si dhe sistemet e tjera, të cilat janë shumë të admiruara, janë shfaqur”, shtoi ai.

Turqia është bërë një vend furnizues për industrinë e mbrojtjes, me produktet e saj të përdorura nga shumë ushtri, nënvizoi mes të tjerash presidenti Erdoğan. /trt

Related posts

Minibusi përplaset me kamionin në Rusi, 15 viktima

admin

Kërkohen sanksione kundër Serbisë për moszbatim të marrëveshjes bazike

rezart morina

Ramazani në Emirate: Punonjësit e sektorit privat do të punojnë dy orë më pak

admin