RTV AHIRETI
Shëndetësi

Të gjithë e keni parë, por nuk e dini çdo pjesë e kësaj lulje bën mrekulli, ja si ta përdorni

te-gjithe-e-keni-pare,-por-nuk-e-dini-cdo-pjese-e-kesaj-lulje-ben-mrekulli,-ja-si-ta-perdorni

Luleradhiqja ose e njohur ndryshe me emrin shkencor Taraxacum officinale është një lule e egër që gjendet fushave.

Vetitë e saj janë të shumta edhe pse shpesh të panjohura apo të nënvlerësuara nga njerëzit.

Luleradhiqja është një bimë që pastron mëlçinë dhe veshkat.

Me veti diuretike, pastruese, mineralizuese etj, luleradhiqja ndihmon për të luftuar dhimbjet e kokës, kolesterolin e lartë si dhe nxit tretjen.

Përdorimi:

Të gjithë pjesët e bimës janë të përdorshme.

Rrënjët e saj mund të përdoren për të nxitur djersitjen, për të pastruar organet e frymëmarrjes dhe gjakun apo për të shkrirë shtresat dhjamore.

Kompresat nga çaji i luleradhiqes qetësojnë irritimet e lëkurës dhe puçrrat, pasi kanë ndikim antimikrobal dhe antiviral.

Related posts

Kjo është arsyeja pse ne nuk mbajmë mend asgjë para moshës katër vjeçare

rezart morina

​A ju pëlqen limoni? Ja çfarë mund t’ju ndodhë nëse e konsumoni shumë

admin

Shenjat paralajmëruese të mpiksjes së gjakut për të cilat duhet të keni gjithmonë kujdes

admin