RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Të paktën 15 emigrantë janë gjetur të vdekur në brigjet e Tunizisë

te-pakten-15-emigrante-jane-gjetur-te-vdekur-ne-brigjet-e-tunizise

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin thotë se 1,895 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur gjatë rrugës nga Afrika veriore përtej Mesdheut qendror këtë vit.

Të paktën 15 emigrantë janë gjetur të vdekur në brigjet e Tunizisë dhe në kufirin e saj me Algjerinë këtë javë, thanë autoritetet të premten.

Vdekjet vijnë pasi afrikanët sub-Saharianë përballen me tensione në rritje në Tunizi dhe gjithnjë e më shumë njerëz kërkojnë të largohen ose të kalojnë tranzit përmes vendit në rrugën për në Evropë.

Roja bregdetare tuniziane mori trupat e 13 emigrantëve të mërkurën mbrëma dhe shpëtoi 25 të tjerë pranë qytetit port të Sfax, sipas një deklarate nga Ministria e Brendshme.

Sfax ka qenë pika kryesore e nisjes në Tunizi për njerëzit që kërkojnë të arrijnë Evropën në udhëtime të rrezikshme me varka nëpër Detin Mesdhe, shpesh drejt ishullit italian të Lampedusa. /euronews

Related posts

U mbajtën garat e njohurive fetare në nivel vendi

admin

Daçiq: Njohja e Kosovës është e papranueshme

rezart morina

Tre dënime brenda javës, ish kryeministri i Pakistanit dënohet me 7 vite të tjera burg

rezart morina