RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Të paktën 522 të vdekur në protestat në Iran

te-pakten-522-te-vdekur-ne-protestat-ne-iran

Të paktën 522 persona janë vrarë përgjatë katër muajve të protestave kundër Qeverisë së Iranit, sipas raportimeve të organizatës HRANA me bazë në SHBA.

Në mesin e të vdekurve janë 70 fëmijë dhe 68 zyrtarë policorë, ka thënë organizata.

Gati 20.000 persona janë arrestuar, prej tyre 110 kanë akuza që mund të rezultojnë me dënime me vdekje.

Sipas të dhënave, katër protestues tashmë janë ekzekutuar.

Related posts

Ministri i Jashtëm turk përsërit thirrjen për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

admin6

Zelenskyy: Bëjmë gjithçka që 2023 të jetë viti i fitores

admin

Erdoğan diskutoi me Macronin për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

admin