RTV AHIRETI
Shëndetësi

Teknologjia pengon rregullimin emocional të fëmijëve, ja se çfarë thonë ekspertët

teknologjia-pengon-rregullimin-emocional-te-femijeve,-ja-se-cfare-thone-ekspertet

Sipas një studimi të ri dhënia e një smartphone të vegjëlve tuaj ose dhe ndezja e një televizioni për të qetësuar zemërimin e tyre mund të çojë në shumë probleme me reaktivitetin emocional.

Studiuesit shikuan 422 përgjigjet e prindërve dhe kujdestarëve për të vlerësuar se sa gjasa kishin ata të përdornin pajisje për shpërqendrim dhe sa e çrregulluar ishte sjellja e fëmijës së tyre 3 deri në 5 vjeç gjatë një periudhe gjashtëmujore.

Sipas studimit, përdorimi i shpeshtë i pajisjeve dixhitale për t’u shkëputur nga sjellja e pakëndshme dhe përçarëse si zemërimi, u shoqërua me më shumë çrregullime emocionale te fëmijët – veçanërisht djemtë dhe fëmijët që tashmë po luftonin me rregullimin emocional.

“Kur e shihni fëmijën tuaj 3 deri në 5 vjeç duke kaluar një moment të vështirë emocional, që do të thotë se po bërtet dhe po qan për diçka, po frustrohet, mund të jetë duke goditur ose shkelmuar ose shtrirë në dysheme. … Nëse strategjia juaj e përdorimit është t’i shpërqendroni ata ose t’i bëni të heshtin duke përdorur media, atëherë ky studim sugjeron që kjo nuk po i ndihmon ata në planin afatgjatë, “tha Radesky, profesor i shkencave të sjelljes në Universitetin Mjekësor të Miçiganit.

Në vend të shpërqendrimit, Radesky rekomandon marrjen e zemërimeve dhe çrregullimeve emocionale si mundësi për t’i mësuar fëmijët se si të identifikojnë dhe t’u përgjigjen emocioneve në mënyra të dobishme.

Për të rriturit

Ndonjëherë do të keni rezervat emocionale për të kaluar nëpër këto ndjenja me fëmijën tuaj, por ndonjëherë mund të keni vetëm energjinë për të ofruar një përqafim ose për të pritur sjelljen.

“Hapi i parë është që prindërit të kujdesen të vënë re kur ju po ndjeni atë rritje të emocionit tuaj në përgjigje të emocionit të fëmijës suaj,” tha Radesky. “Unë mund të përpiqem të qëndroj i qetë për t’u treguar atyre se emocionet e tyre nuk janë të frikshme.”

Ajo që me të vërtetë ka rëndësi është që fëmija të shohë se të rriturit në jetën e tyre po përpiqen të kuptojnë se çfarë është ndjenja, nga vjen dhe si të ndihmojnë, përfundoi ajo.

Related posts

10 ushqime që janë “bombë” për organizmin tuaj

admin

Nëse hani në këtë orë keni më shumë shanse për të shtuar peshë, thotë studimi

RTI

Si nuk e kemi ditur! Lëngu i turshive shëron këtë problem shëndetësor shumë të përhapur

admin