RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Temperaturat ekstreme rrisin mundësinë të jeni më të prekshëm nga sëmundjet e zemrës

​temperaturat-ekstreme-rrisin-mundesine-te-jeni-me-te-prekshem-nga-semundjet-e-zemres

Temperaturat jashtëzakonisht të nxehta ose të ftohta mund të rrisin rrezikun e vdekjes tek njerëzit me sëmundje të zemrës, të tilla si sëmundje ishemike të zemrës, goditje në tru, dështim të zemrës dhe aritmi.

Hulumtimi i botuar në revistën Circulation të Shoqatës Amerikane të Zemrës zbuloi se njerëzit me probleme të zemrës përjetuan më shumë vdekje kur temperaturat ishin ekstreme. Ata analizuan të dhënat shëndetësore për më shumë se 32 milionë vdekje kardiovaskulare që ndodhën në 27 vende të botës midis 1979 dhe 2019.

Sëmundjet e zemrës janë shkaku më i madh i vdekjeve në mbarë botën, duke qenë përgjegjëse për rreth 16 për qind të vdekjeve totale në botë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Që nga viti 2000, sëmundjet e zemrës kanë parë gjithashtu rritjen më të madhe të vdekjeve nga çdo shkak tjetër, duke u rritur nga 2 milionë në 8.9 milionë vdekje në mbarë botën në vitin 2019, tha OBSH. Studiuesit theksuan në veçanti ndryshimin e klimës si një faktor shtesë rreziku në vdekjet nga sëmundjet e zemrës, pasi shoqërohet me temperatura më ekstreme.

Ata studiuan si ndikimet e të nxehtit dhe të ftohtit ekstrem, duke krahasuar vdekjet në 2.5 për qind të ditëve më të nxehta dhe më të ftohta për çdo qytet, me vdekjet kardiovaskulare në ditët që kishin temperatura optimale në të njëjtat qytete.

Studiuesit sugjerojnë se këshillat për ata që janë vulnerabël ndaj këtyre sëmundjeve mund të jenë të nevojshme për të parandaluar vdekjet gjatë periudhave të motit ekstrem. Të dhënat për studimin erdhën nga Rrjeti i Kërkimeve Bashkëpunuese me shumë qytete në një konsorcium midis epidemiologëve, biostatisticienëve dhe shkencëtarëve të klimës që studiojnë ndikimet shëndetësore të klimës dhe faktorëve stresues mjedisorë të lidhur në shkallën e vdekjeve.

Related posts

Frutat dhe perimet më të mira të gushtit, si t’i zgjidhni

admin

Çfarë ndodh me trupin kur hamë qepë?

admin

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

rezart morina