RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tërmeti i fuqishëm në Kinë, raportohen 7 viktima

termeti-i-fuqishem-ne-kine,-raportohen-7-viktima

Të paktën shtatë persona humbën jetën në tërmetin me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter që goditi provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore, sipas një raporti fillestar nga autoritetet lokale dhe të transmetuar nga televizioni shtetëror CCTV i Kinës.

Epiqendra e tërmetit, i cili ndodhi në orën 12:52 (koha lokale) në një thellësi prej 16 kilometrash, ishte në qytetin e Luding, rreth 200 kilometra në jugperëndim të Chengdu, kryeqyteti i Sichuan.

Pak minuta më vonë, një tërmet tjetër me magnitudë 4.2 goditi qytetin Ya’an pranë Luding.

21 milionë banorët e Chengdu dhe ata të qytetit të afërt të Chongqing, 400 kilometra nga epiqendra, thanë se e ndjenë tërmetin. /abcnews

Related posts

Turqia: Sulmi në Rafah nuk do të prekë vetëm rajonin, por gjithë botën

RTI

OBSH thotë se Gaza po vdes nga uria

admin6

Spanja del kundër aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian

admin