RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tetë të vdekur nga përmbytjet në Korenë Jugore

tete-te-vdekur-nga-permbytjet-ne-korene-jugore

Të paktën tetë persona kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm që goditën disa pjesë të kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seul.

Reshjet e dendura të së hënës mbrëma përmbytën rrugët, përmbytën stacionet e metrosë dhe shkaktuan ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë qytetin dhe provincat fqinje, raportoi BBC të martën.

Disa zona patën shkallën më të lartë të reshjeve në 80 vjet, tha agjencia meteorologjike e Koresë.

Zyrtarët e motit thanë se shiu ka të ngjarë të vazhdojë për disa ditë.

Imazhet treguan ujërat e përmbytjeve që derdhen poshtë shkallëve të metrosë, makinat e parkuara të zhytura deri në dritaret e tyre, dhe njerëzit që kalojnë rrugën në ujë deri në gjunjë.

Raportet lokale thanë se tri viktima, dy motra rreth të dyzetave dhe një vajzë 13-vjeçare – jetonin në një apartament gjysmë-bodrum të njohur si banjiha.

Këto apartamente, të vendosura nën nivelin e rrugës, fituan rëndësi pasi u shfaqën në filmin fitues të çmimit Oscar në Korenë e Jugut, “Parasite”, i cili tregonte historinë e një familjeje të varfër në një apartament të tillë që përpiqej të gjente mënyra për të përballuar jetesën.

Zyrtarët e shpëtimit thanë se nuk ishin në gjendje të hynin në apartament pasi ujërat ishin rritur në nivelet e belit në rrugë. /koha

 

Related posts

Sveçla publikon pamje nga bastisja e vilës së Radoiçiqit, e krahason atë me Pablo Escobarin

admin

Fillon nxjerrja e minatorëve të bllokuar në Minierën e Trepçës

admin

OBSH: Situata pritet të përkeqësohet në Pakistan

admin