RTV AHIRETI
Shëndetësi

Thonjtë zbulojnë shëndetin tuaj, ndryshimet që ndodhin dhe çfarë kuptimi kanë

thonjte-zbulojne-shendetin-tuaj,-ndryshimet-qe-ndodhin-dhe-cfare-kuptimi-kane

Thonjtë mund të thonë shumë për shëndetin tuaj, veçanërisht për vitaminat dhe mineralet që ju mungojnë.

Ndryshimi më i zakonshëm janë njollat e bardha – të quajtura leukonychia, të cilat nuk janë një çrregullim serioz, por do të ishte mirë t’i riparoni.

Ato më së shpeshti ndodhin për shkak të dëmtimit të thonjve, madje edhe disa të vogla që mund të mos i keni vënë re. Përveç kësaj, ato ndodhin kur një person ka mungesë zinku.

Nëse vija të bardha janë shfaqur në të gjithë sipërfaqen e thoit, kjo mund të tregojë helmim nga arseniku ose taliumi, andaj sigurohuni që të vizitoni një mjek, si dhe kur i gjithë thoi të zbardhet – mund të keni sëmundje të zemrës ose diabet.

Përveç vija dhe pika, rrudhat vertikale mund të shfaqen edhe në thonj, duke treguar probleme me tretjen, vitaminë B12 dhe mungesë hekuri.

Nëse kutikulat shfaqen vazhdimisht, do të thotë që ju mungojnë proteina, vitamina C dhe acid folik, dhe nëse thonjtë janë të brishtë dhe të plasaritur, rrisni marrjen e vitaminës A dhe hekurit.

Thonjtë e zbehtë tregojnë se qarkullimi është i dobët, dhe është e mundur që të jetë anemi dhe nivele të ulëta të energjisë në mëlçi dhe veshka. Nga ana tjetër, nëse ngjyra e thonjve bëhet e kuqe e errët, gjaku juaj ka të ngjarë të ndalojë nga konsumimi i tepërt i ushqimeve të rënda, të kripura dhe yndyrore.

Për të përmirësuar shëndetin, së pari duhet të ndryshoni dietën tuaj dhe më pas thjesht të kaloni në kujdes. Kompleksi i kalciumit, xhelatinës dhe vitaminës B janë të mira për thonjtë. Me një marrje të mjaftueshme të vitaminës D, ju mund të kuroni rrudhat vertikale, dhe acidi folik dhe vitamina C janë të mira kundër kutikulave dhe qërimit të thonjve.

Nëse nuk mund të merrni mjaft nga këto vitamina dhe minerale përmes ushqimit, kërkoni ato në formën e tabletave ose pluhurit në një farmaci ose farmaci, transmeton Mirror.

Related posts

Vetëm 2 minuta ecje pas ngrënies mund të zvogëlojnë rrezikun nga diabeti

rezart morina

Asnjëherë mos i ruani vezët në këtë pjesë të frigoriferit, ku nuk është vendi i duhur për to

admin

Si të përdorni sodën e bukës kundër sëmundjeve kronike të veshkave

admin