RTV AHIRETI
Shëndetësi

Trendi më i fundit i dietës, rekomandon eleminimin e menjëhershëm të këtij produkti!

trendi-me-i-fundit-i-dietes,-rekomandon-eleminimin-e-menjehershem-te-ketij-produkti!

Ish-çifti Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez u bënë krefjala e mediave disa vite më parë për dietën e tyre të famshme pa sheqer.

Sheqeri konsiderohet si ‘helm’ nga ekspertët e shëndetit në të gjithë botën dhe arsyeja e shumë sëmundjeve si diabeti, obeziteti, problemet e veshkave dhe zemrës, etj. Edhe pse nuk është e mundur të eliminojmë sheqerin nga dieta jonë, një vendim i ndërgjegjshëm si ndjekja e një diete pa sheqer, jemi të sigurt do të rriste kuriozitetin tuaj për të ditur se për çfarë bëhet fjalë.

Çfarë është një dietë pa sheqer?

Ndërsa duket qartë nga emri, sipas ekspertëve të shëndetit, nuk ka asnjë mënyrë si të heqim qafe sheqerin nga ushqimet tona. “Departamenti Amerikan i Bujqësisë” kufizon sheqernat e shtuara në më pak se 10 për qind të kalorive tuaja ditore. Gjithashtu, “Shoqata Amerikane e Zemrës” thotë se jo më shumë se 6 lugë çaji, të cilat konvertohen në rreth 100 kalori sheqer të shtuar për gratë dhe 9 lugë çaji, afërsisht 150 kalori për burrat duhet të merren çdo ditë. Trupi juaj shpenzon më shumë kohë për të tretur ushqimet e plota dhe për të përpunuar sheqernat e tyre. Me sheqerna të shtuara, trupi juaj i përthith ato më shpejt ose nuk mund t’i përpunojë ato mjaft shpejt.

Çfarë duhet të hani në një dietë pa sheqer?

Nutricionistët rekomandojnë të hani çdo ushqim të plotë në këtë dietë, përveç atyre që janë modifikuar ose sheqer të shtuar.

Qëndroni larg ushqimeve që përmbajnë ndonjë nga këto produkte:

Sheqer misri
Sheqer kaf
Fruktoza
Glukoza
Sheqer i bardhë
Shurup sheqeri

Këto janë disa nga përfitimet e heqjes së sheqerit nga dieta juaj e përditshme:

Ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak

Që trupi juaj të përpunojë sheqerin në gjak, pankreasi lëshon insulinë, e cila lejon që sheqeri të hyjë në qelizat e trupit tuaj. Por kur shumë sheqer hyn në qarkullimin e gjakut, pankreasi lëshon sasi të mëdha insuline për t’u përpjekur të vazhdojë. Nëse kjo ndodh mjaft shpesh, ju mund të zhvilloni rezistencë ndaj insulinës, duke shkaktuar diabet. Prandaj, ulja e marrjes së sheqerit të shtuar, stërvitja dhe ndjekja e një diete të shëndetshme mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës. Kjo mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe në uljen e rrezikut për diabet.

Ndihmon në menaxhimin e peshës

Konsumimi i sheqerit, i cili është nën sasinë e rekomanduar ditore për sheqerin e shtuar, është plotësisht i sigurt dhe nuk do të shkaktonte shtim të pashëndetshëm në peshë. Megjithatë, disa studime kanë treguar se dietat e pasura me sheqer të shtuar janë të lidhura me obezitetin dhe rritjen e yndyrës në bark. Për hir të shëndetit tuaj, kufizoni ushqimet dhe pijet me sheqer, dhe gjithmonë kënaquni me lëngje dhe ushqime të freskëta.

Ndihmon në shëndetin e zemrës

Sheqernat janë të lidhura në mënyrë indirekte dhe direkte me sëmundjet e zemrës. Ata priren të rrisin trigliceridet, një lloj yndyre në gjak dhe kolesterolin, të cilat janë arsyet e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru. Edhe nëse tashmë keni një peshë të shëndetshme, ulja e marrjes së sheqerit mund të ndihmojë në mbajtjen e presionit të gjakut, kolesterolit dhe triglicerideve në nivele të shëndetshme.

Related posts

Receta që ju shpëton mëlçinë

admin

Simptomat e stresit: Shenjat fizike që tregojnë se jeni nën presion

rezart morina

Dhjamosja në zona të ndryshme të trupit si t’i eliminoni

admin