RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Trudeau në vizitë të papritur në Kiev

trudeau-ne-vizite-te-papritur-ne-kiev

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau mbërriti sot në Kiev në një vizitë të paparalajmëruar më parë.

“Mirë se erdhe në Ukrainë z. kryeministër”, shkroi zëvendësministri i Jashtëm ukrainas Andrij Melnyk në një postim në Twitter.

Melnyk postoi gjithashtu një foto të tij duke pritur Trudeau në stacionin e trenit.

Vizita e tij thuhet se nisi me një ceremoni të vendosjes së kurorave për ukrainasit e rënë pranë Manastirit të “St. Michael” me kupolë të artë në qendër të kryeqytetit.

“Është planifikuar gjithashtu një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky”, tha zyra e Trudeau.

Trudeau u shoqërua nga zëvendëskryeministrja kanadeze, Chrystia Freeland.

Otava konsiderohet si një nga mbështetësit më të mëdhenj të Kievit në mbrojtjen e tij kundër pushtimit rus dhe i ka dhënë Ukrainës tanke luftarake “Leopard”.

Trudeau vizitoi kryeqytetin ukrainas në maj 2022. Në atë kohë, ai vizitoi edhe periferinë e shkatërruar rëndë të Irpin. /atsh

Related posts

Mitrovica e Veriut anëtarësohet në Asociacionin e Komunave të Kosovës

admin

Afër 10 mijë shoferëve u është marrë patenta gjatë vitit të kaluar

rezart morina

Kriza e energjisë, Franca vë në punë të gjithë reaktorët bërthamorë

admin