RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Trump kërkon shtyrjen e gjyqit pas zgjedhjeve presidenciale

trump-kerkon-shtyrjen-e-gjyqit-pas-zgjedhjeve-presidenciale

Në një lëvizje taktike, avokatët e Donald Trump kanë propozuar që gjyqi i tij në gjykatën federale në Uashington për përpjekjet e tij të supozuara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, të mbahet në prill të 2026.

Një javë më parë, prokurori special Jack Smith propozoi që gjyqi i ish-presidentit amerikan të fillojë më 2 janar 2024, duke vlerësuar se ai nuk duhet të zgjasë më shumë se “katër deri në gjashtë javë”.

Tanya Chutkan, gjyqtarja që do të kryesojë seancën, caktoi një seancë dëgjimore më 28 gusht për të caktuar datën e gjykimit dhe ftoi palët të bënin mocionet e tyre përpara se ajo të merrte një vendim.

Kjo datë, prill 2026, më shumë se dy vjet e gjysmë larg do t’i lejojë ata të përgatisin në mënyrë adekuate mbrojtjen e klientit të tyre pa ndërhyrë në ndjekjet e mbetura kundër tij.

Donald Trump, i cili po bën fushatë për zgjedhjet paraprake republikane dhe ëndërron të kthehet në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, është objektivi i katër akuzave penale, dy në nivel federal (Washington, Florida), një në shtetin N.Y. York dhe një në Gjeorgji.

Manjati i pasurive të paluajtshme ia atribuon përgjithmonë ndjekjet penale administratës së presidentit demokrat Joe Biden, me të cilin mund të përballet në vitin 2024, për revanshin e zgjedhjeve të vitit 2020.

“Asnjë nga këto gjykime nuk duhet të lejohet të fillojë përpara zgjedhjeve të nëntorit 2024,” tha ai përsëri përmes Truth Social.

Në të njëjtën kohë, ai anuloi një konferencë për shtyp që kishte planifikuar t’i përgjigjej publikisht akuzave kundër tij. Siç ka bërë të ditur ai, argumentet e tij mbrojtëse do të paraqiten nga avokatët e tij në dokumentet gjyqësore që do të dorëzojnë. /abcnews

Related posts

Shefi i OKB-së përshëndet zgjatjen e marrëveshjes së drithërave në Detin e Zi

admin

Objekti misterioz ra mbi çatinë e një shtëpie në Florida, NASA: Erdhi nga Stacioni Hapësinor

admin

Kleriku iranian: Në zgjedhje rëndësi kanë besimtarët, jo shumica

admin