RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Trupat ukrainase tërhiqen plotësisht nga një fshat në rajonin e Donetskut

trupat-ukrainase-terhiqen-plotesisht-nga-nje-fshat-ne-rajonin-e-donetskut

Ukraina njoftoi se ka tërhequr plotësisht trupat e saj nga fshati Lastochkyne, që ndodhet rreth 5 kilometra në perëndim të qytetit Avdiivka në rajonin lindor, Donetsk, transmeton Anadolu.

“Forcat e Armatosura të Ukrainës u tërhoqën nga fshati Lastochkyne për të ngritur një mbrojtje përgjatë vijës Orlivka-Tonenke-Berdychi dhe për të parandaluar armikun të avancojë më tej drejt perëndimit”, tha Dmytro Lykhovii, zëdhënës i grupit të trupave të Tavria të Ukrainës, drejtpërdrejt në televizionin kombëtar.

Lykhovii tha se forcat ukrainase po mbrojnë me vendosmëri vijën e frontit në zonë, ku përplasjet më intensive po zhvillohen pranë Avdiivka dhe Marinka, një qytet tjetër (që ndodhet rreth 706 km në juglindje të kryeqytetit Kiev) i marrë nën kontrollin rus në fund të dhjetorit 2023.

Më 17 shkurt, Kievi njoftoi se trupat e tij u tërhoqën nga Avdiivka për të “shmangur rrethimin”.

Në një deklaratë të veçantë, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se forcat e saj kanë marrë kontrollin e Lastochkyne dhe po punojnë për të “përmirësuar situatën përgjatë vijës së frontit”.

Related posts

Kryetari i Leposaviqit edhe të shtunën ka dalë në vendin e tij të punës

admin

Arabia Saudite do të presë samitin e paqes të organizuar nga Ukraina

admin

Tentuan të kalonin ilegalisht kufiri, kapen dy serbë në Leposaviq

rezart morina