RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tubime pro Palestinës në Kili, Irlandë, Filipine, Afrikë Jugore dhe SHBA

tubime-pro-palestines-ne-kili,-irlande,-filipine,-afrike-jugore-dhe-shba

Mitingje në mbështetje të çështjes palestineze janë zhvilluar në mbarë botën.

Në SHBA, pati marshime në dhjetëra qyteza dhe qytete, ku një nga më të mëdhenjtë u mbajt në Çikago.

Qindra dolën gjithashtu në kryeqytetin e Kilit Santiago – i cili ka komunitetin më të madh palestinez jashtë Lindjes së Mesme. Në Afrikën e Jugut, protestuesit e krahasuan pushtimin e paligjshëm 75-vjeçar të Palestinës me padrejtësinë e aparteidit. /mesazhi

 

Related posts

Ambasada e Kosovës në Ankara me njoftim për shqiptarët pas tërmetit shkatërrues në Turqi

admin

Tunizia bën thirrje në OKB për ndalimin e shkeljeve të Izraelit kundrejt palestinezëve

rezart morina

Greva vazhdon, Jasharaj: Avokati i Popullit duhet të jetë i barabartë me të gjitha palët

admin