RTV AHIRETI
Lajme

Türkiye, vogëlushja 4-vjeçare shpëtohet nga rrënojat 132 orë pas tërmetit

turkiye,-vogelushja-4-vjecare-shpetohet-nga-rrenojat-132-ore-pas-termetit

Një vajzë katërvjeçare u shpëtua gjallë nga rrënojat 132 orë pas tërmeteve të fuqishme që goditën Türkiye-n jugore të hënën, raporton Anadolu.

Ekipet e shpëtimit nxorën vogëlushen Şengül Karabacak nga rrënojat e një ndërtese të shembur në rrethin İslahiye të provincës Gaziantep, një nga rajonet e goditura nga dy tërmetet, që janë cilësuar si “fatkeqësia e shekullit”.

Vajza e vogël u dërgua me ambulancë në spital.

Në rrënojat po vazhdojnë punimet e kërkim-shpëtimit.

Tërmetet e me magnitudë 7,7 dhe 7,6, epiqendra e të cilave ishte në provincën Kahramanmaraş, u ndien nga 13 milionë njerëz në 10 provinca, duke përfshirë provincat Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Şanlıurfa.

Tërmetet u ndien në disa vende në rajon, përfshirë Sirinë dhe Libanin.

Related posts

Rama: Thellësisht i pikëlluar për tërmetin që goditi Turqinë dhe Sirinë

admin

Prishtinë, hapet panairi i 23-të i librit

admin

Kryediplomatët e Turqisë, Rusisë, Iranit e Sirisë në maj takohen në Moskë

rezart morina