RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turma të mëdha protestojnë në Londër kundër aparteidit izraelit

turma-te-medha-protestojne-ne-londer-kunder-aparteidit-izraelit

Një protestë masive u mbajt të dielën në qendër të Londrës kundër “politikave të aparteidit” të Izraelit kundër palestinezëve, raporton Anadolu.

Turmat u mblodhën jashtë Zyrës së Brendshme duke mbajtur pankarta që shprehnin solidaritet me palestinezët, me slogane si “Liri për Palestinën”, “Bojkoto Aparteidin” dhe “Ndaloni vrasjen e palestinezëve”.

Disa hebrenj ortodoksë ishin midis pjesëmarrësve në protestë, e cila u organizua nga Komiteti i Drejtësisë për Palestinën si pjesë e “Ditës së Kudsit”.

Njerëzit më vonë marshuan drejt zyrës së kryeministrit në “Downing Street”, ndërsa brohoritnin parulla kundër politikave izraelite kundër palestinezëve.

Related posts

Danimarkë– Frederiksen jep dorëheqjen duke i hapur rrugën aleancës së re

admin

Hetime për trafikim me njerëz, ish-kikboksieri Andrew Tate arrestohet në Rumani

admin

Çmimet e derivateve, lirohet nafta dhe benzina

admin