RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqi, rihapen të gjitha rrugët kryesore për qarkullim pas tërmetit

turqi,-rihapen-te-gjitha-rruget-kryesore-per-qarkullim-pas-termetit

Të gjitha rrugët kryesore në Turqi janë rihapur për trafik, njoftuan sot autoritetet, ndërsa vazhdojnë përpjekjet e kërkim-shpëtimit në pjesët jugore të vendit që u goditën nga dy tërmete të fuqishme të hënën, raporton Anadolu.

“Nuk ka rrugë të mbyllura për qarkullim”, thuhet në njoftimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Autostradave.

Autoritetet thanë se ekipet e tyre vazhdojnë të punojnë gjatë gjithë kohës në të gjithë vendin për të siguruar qarkullim të pandërprerë të trafikut dhe ofrim të ndihmës.

Të paktën 8.574 persona humbën jetën dhe 49.133 të tjerë u plagosën pas dy tërmeteve të fuqishme që pjesën jugore të Turqisë.

Si pasojë e tërmetit në Sirinë fqinje, të paktën 2.530 persona humbën jetën ndërsa 4.645 të tjerë u plagosën.

Related posts

Publikohet raporti i MSH-së: Gati 1200 raste të reja me COVID-19

admin

Studim: 94 për qind e shteteve konsumojnë ushqim të tepërt

rezart morina

Qeveria Kurti mblidhet sot, në rend të ditës Projektligji për Pagat dhe ai për Zyrtarët Publik

admin