RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia dënon fuqishëm përsëritjen e sulmit ndaj Kur’anit dhe flamurit turk në Danimarkë

turqia-denon-fuqishem-perseritjen-e-sulmit-ndaj-kur’anit-dhe-flamurit-turk-ne-danimarke

Turqia dënoi fuqishëm përsëritjen e “sulmit të poshtër” ndaj librit të shenjtë musliman, Kur’anit, si dhe ndaj flamurit turk në Danimarkë, raporton Anadolu.

“Është e papranueshme të lejohen këto sulme të poshtra nën maskën e lirisë së shprehjes”, tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e Turqisë, duke theksuar se akti u lejua pavarësisht disa paralajmërimeve nga Ankaraja.

Në deklaratë thuhet se ambasadori danez Danny Annan u thirr në ministri dhe iu përcoll qëndrimi i Turqisë për këtë çështje.

Nga ministria theksojnë se Turqia do të vazhdojë përpjekjet e saj, si në platforma multilaterale, ashtu edhe në nivel dypalësh, kundër “sulmeve të tilla të poshtra” dhe “krimeve të urrejtjes”.

Në deklaratë thuhet incidentet e këtilla janë shembuj të rritjes alarmante të islamofobisë dhe ksenofobisë në Evropë.

Ministria i bëri thirrje Danimarkës për “qëndrimin e saj të pandjeshëm në lidhje me këtë çështje” dhe për injorimin e ndjenjave të muslimanëve në mbarë botën.

Muajt e fundit janë parë disa akte të djegies së Kur’anit, ose përpjekje për ta bërë këtë, nga figura apo grupe islamofobike në Evropën veriore dhe në vendet nordike.

Related posts

Arabia Saudite dërgon avionin e 17-të me ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri

admin

Ushtari amerikan ia numëron Rakiqit ushtarët e plagosur nga protestuesit në Zveçan

admin

Bora lë pa rrymë disa distrikte, KEDS: Po punojmë që të kthehet në normalitet furnizimi me energji elektrike

rezart morina