RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia dhe Izraeli ranë dakord të riemërojnë ambasadorët

turqia-dhe-izraeli-rane-dakord-te-riemerojne-ambasadoret

Procesi për riemërimin e ambasadorëve do të fillojë pas propozimit të emrave nga dyja vendet.

Turqia dhe Izraeli do të riemërojnë reciprokisht ambasadorët, njoftoi të mërkurën ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu.

“Si rezultat i këtyre përpjekjeve, një hap i tillë pozitiv erdhi nga Izraeli. Natyrisht, ne, si Turqia, kemi vendosur të emërojmë një ambasador në Izrael, në Tel Aviv,” tha Çavuşoğlu në një konferencë shtypi me homologun e tij Kirgistan Jeenbek Kulubaev.

Çavuşoğlu tha se procesi do të fillojë pasi të dyja vendet të paraqesin emrat e ambasadorëve.

Ndërkohë, kryeministri izraelit Yair Lapid njoftoi gjithashtu se të dy shtetet vendosën të rivendosin lidhjet e plota diplomatike dhe të riemërojnë ambasadorët dhe konsujt e përgjithshëm.

“Rifillimi i marrëdhënieve me Turqinë është një pasuri e rëndësishme për stabilitetin rajonal dhe një lajm shumë i rëndësishëm ekonomik për qytetarët e Izraelit”, shtoi Lapid.

Në maj, Çavuşoğlu vizitoi Izraelin, për herë të parë nga një ministër i jashtëm turk në 15 vjet. /trt

Related posts

Dodik: Rusia bëri gabim duke i dhënë energji të lirë Evropës për më shumë se 40 vjet

admin

Bastisjet nga Specialja, reagon Klinaku: Spektakël i radhës

admin6

Ambasada amerikane: Shprehim keqardhje për deklaratat e Listës Serbe

RTI