RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia do të fikë dritat për “Orën e Tokës” për të përkujtuar viktimat e tërmetit

turqia-do-te-fike-dritat-per-“oren-e-tokes”-per-te-perkujtuar-viktimat-e-termetit

Turqia do të fikë dritat për Orën e Tokës të shtunën për të përkujtuar viktimat e tërmeteve të fuqishëm që vranë më shumë se 50,000 njerëz.

Në një deklaratë, Fondi Botëror i Kafshëve të Egra për Natyrën – Turqia tha se ngjarja e Orës së Tokës mbahet në mbarë botën të shtunën e fundit të marsit çdo vit me thirrjen e fondacionit, dhe këtë vit do të zhvillohet më 25 mars.

Si pjesë e aktivitetit të udhëhequr nga WWF-Turqia, dritat e monumenteve, institucioneve dhe shtëpive në Turqia do të fiken në kujtim të atyre që humbën jetën në lëkundjet e dyfishta shkatërruese të 6 shkurtit.

Organizata joqeveritare gjithashtu bën thirrje për një mobilizim të “rimëkëmbjes së gjelbër” për të rindërtuar zonat e prekura nga tërmeti në një mënyrë rezistente ndaj fatkeqësive gjatë Orës së Tokës. Pjesëmarrësit do të jenë në gjendje të mbështesin fushatën e “rimëkëmbjes së gjelbër” duke u regjistruar në faqen e internetit të ngjarjes Ora e Tokës, shkruan Anadolu.

Filluar në Sidnei në 2007 si një ngjarje simbolike për shuarjen e dritave, aksioni kryesor mjedisor global i WWF Ora e Tokës është rritur për t’u bërë një nga lëvizjet më të mëdha në botë për mjedisin, duke frymëzuar individë, komunitete, biznese dhe organizata në 190 vende dhe territore të ndërmarrë veprime të prekshme mjedisore. /shqip

Related posts

COVID-19 në Kosovë: 1 mijë e 390 raste të reja, një i vdekur

admin

Policia gjermane dëbon me dhunë ‘aktivistët mjedisorë’ kundër minierës së qymyrit në fshatin perëndimor

admin

Kurti publikon fotografi të reja nga vendi i rrëmbimit të policëve, kërkon reagimin e ndërkombëtarëve

admin