RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia e quan “të papranueshëm” vendimin grek që mohon myftinjtë e zgjedhur

turqia-e-quan-“te-papranueshem”-vendimin-grek-qe-mohon-myftinjte-e-zgjedhur

Ministria e Jashtme turke i kërkoi Greqisë të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe të përmbushë detyrimet e saj sipas Traktatit të Paqes së Lozanës dhe marrëveshjeve të tjera përkatëse për pakicën turke në rajonin e Trakisë Perëndimore

Turqia kritikoi vendimin e fundit të Greqisë që mohon njohjen e myftinjve muslimanë të zgjedhur nga pakica turke, duke e quajtur atë “të papranueshme”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme turke i kërkoi Greqisë të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe të përmbushë detyrimet e saj sipas Traktatit të Paqes së Lozanës dhe marrëveshjeve të tjera përkatëse për pakicën turke në rajonin e Trakisë Perëndimore.

Deklarata erdhi si reagim ndaj legjislacionit të ri që lejon emërimin e myftinjve nga autoritetet greke, një sistem që pakica turke në Trakinë Perëndimore e refuzon, pasi injoron të drejtën e pakicës turke sipas traktatit për të zgjedhur myftinjtë e tyre.

Rajoni i Trakisë Perëndimore të Greqisë, në verilindje të vendit pranë kufirit turk, është vendbanim i një pakice të konsiderueshme turke muslimane të krijuar prej kohësh, që numëron rreth 150 mijë persona, ose rreth një e treta e popullsisë.

Të drejtat e turqve të Trakisë Perëndimore u garantuan me Traktatin e Lozanës të vitit 1923, por që atëherë situata është përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme.

Pas ardhjes në pushtet të juntës greke në vitin 1967, turqit e Trakisë Perëndimore filluan të përballen me persekutim më të ashpër dhe shkelje të të drejtave nga shteti grek, shpesh në shkelje të hapur të vendimeve të gjykatave evropiane.

Minoriteti turk në Greqi vazhdon të përballet me probleme në ushtrimin e të drejtave të tij kolektive dhe civile dhe të drejtave arsimore, duke përfshirë autoritetet greke që ndalojnë fjalën “turke” në emrat e shoqatave, mbyllin shkollat turke dhe përpiqen të bllokojnë komunitetin turk që të zgjedhë myftinjtë e vet. /aa

Related posts

Rusia dhe Irani diskutojnë për zhvillimet në Karabak

admin

Armenët po vazhdojnë të ikin nga Nagorno-Karabakhu, pasi Azerbejxhani rifitoi kontrollin

rezart morina

Rusia dhe Uzbekistani nënshkruajnë marrëveshjen/ Moska do të ndërtojë central bërthamor! Putin: Do bëjmë gjithçka për…

admin