RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia lëshon një mjet për të ribashkuar fëmijët e pashoqëruar me familjet

turqia-leshon-nje-mjet-per-te-ribashkuar-femijet-e-pashoqeruar-me-familjet

Fëmijët e humbur ose të ndarë nga familjet e tyre pas tërmeteve të dyfishta në Turqi mund të ribashkohen me të dashurit përmes një mjeti të ri në internet të lançuar nga Ministria Turke e Familjes dhe Shërbimeve Sociale.

Familjet mund të kenë akses në detaje rreth fëmijëve të tyre duke futur informacione si numrin e tyre të identitetit ose emrin e plotë në një portal kërkimi të shtuar në faqen zyrtare të ministrisë.

Që nga tërmetet masive, ministria ka regjistruar në bazën e të dhënave të saj 1,890 fëmijë të pashoqëruar që u gjetën nën rrënoja. Prej tyre, 1405 fëmijë iu dorëzuan familjeve të tyre. Rreth 1,784 u identifikuan ndërsa 106 mbeten të paidentifikuar. /mesazhi

Related posts

Rusia: Do të zhvillojmë bashkëpunimin ushtarak me Afrikën

rezart morina

Kurti takoi Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj, flasin për reformën në drejtësi

rezart morina

Ukraina do të krijojë qendrën e drithit në Kenia

admin