RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia miraton udhëtim pa viza për shtetasit bullgarë

turqia-miraton-udhetim-pa-viza-per-shtetasit-bullgare

Sipas njoftimit të publikuar në Gazetën Zyrtare të Turqisë, përjashtimi nga vizat u miratua për qëllime turistike dhe kalime tranziti me një periudhë maksimale qëndrimi prej 90 ditësh brenda 180 ditëve

Turistët bullgarë nuk do të kenë më nevojë për vizë për të vizituar Turqinë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimit të publikuar në Gazetën Zyrtare të Turqisë, përjashtimi nga vizat u miratua për qëllime turistike dhe kalime tranziti me një periudhë maksimale qëndrimi prej 90 ditësh brenda 180 ditëve.

Turqia dhe Bullgaria ndajnë marrëdhënie miqësore dhe fqinjësore si aleatë të NATO-s.

Diaspora turke në Bullgari gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në promovimin e marrëdhënieve politike dhe ekonomike midis dy vendeve. /aa

Related posts

Kryeministri Rama vizitë në Emiratet e Bashkuara Arabe

rezart morina

Izraeli shkatërroi fshatin palestinez Al-Arakib për të 210-tën herë

admin

Presidenti kinez nis vizitën shtetërore në Francë, pritet të shkojë dhe në Serbi. Zbulohet ftesa që do t’i bëjë Vuçiçit

admin