RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia paralajmëron për veprim nëse mbyllja e konsullatave perëndimore vazhdon

turqia-paralajmeron-per-veprim-nese-mbyllja-e-konsullatave-perendimore-vazhdon

Presidenti turk dënoi të dielën mbylljen e përkohshme të konsullatave perëndimore në Stamboll, duke paralajmëruar veprime nëse misionet vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura.

“Kohët e fundit, Ministria jonë e Jashtme i thirri ata dhe u dha atyre një ultimatum. Ajo tha se nëse ata vazhdojnë veprime të tilla, ata do të paguajnë një çmim të rëndë,” tha Rexhep Tajip Erdogan në një takim me të rinjtë në provincën perëndimore Aydin të vendit.

Vërejtjet e Erdoganit erdhën pasi Turqia thirri ambasadorët e vendeve perëndimore, përfshirë SHBA-në, për të kritikuar vendimin e tyre për të mbyllur përkohësisht misionet diplomatike me pretekstin e kërcënimeve të sigurisë.

“Ne kemi një mbledhje të kabinetit të hënën dhe do të marrim vendimet e nevojshme lidhur me këtë lëvizje”, tha kreu turk.

Ambasadorët e Belgjikës, Francës, Gjermanisë, Italisë, Holandës, Suedisë, Zvicrës dhe Mbretërisë së Bashkuar u thirrën gjithashtu në Ministrinë e Jashtme, sipas burimeve diplomatike turke, dhe u tha se akte të tilla të njëkohshme nuk tregojnë një qasje proporcionale dhe të matur. , por në vend të kësaj i shërbejnë “axhendës tinëzare të grupeve terroriste”.

Më herët, ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu i kishte quajtur masat “të qëllimshme” dhe se vendet në fjalë nuk po ndanin informacione apo dokumente konkrete me Ankaranë. /mesazhi

Related posts

Kriza ushqimore, më e rënda që prej Luftës së II Botërore: Gjendja është dramatike!

admin

Tërmeti në Marok, më shumë se 300,000 njerëz të prekur

admin

MPJ e Turqisë: Shpifjet e zyrtarëve izraelitë kundër presidentit Erdoğan nuk mund të mbulojnë krimet e tyre

admin6