RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia shpëton 125 emigrantë të parregullt në Detin Egje

turqia-shpeton-125-emigrante-te-parregullt-ne-detin-egje

Turqia ka shpëtuar 125 migrantë të parregullt në Detin Egje pasi ata u shtynë ilegalisht në ujërat territoriale turke nga autoritetet greke, tha sot Roja Bregdetare Turke, transmeton Anadolu.

Njësitë e rojës bregdetare vunë re grupe emigrantësh të parregullt në gomone në brigjet e rretheve Dikili dhe Menderes të provincës perëndimore të Izmirit dhe i shpëtuan nga deti.

Emigrantët u dërguan në zyrat e migracionit për procedura të rregullta.

Turqia dhe grupet globale të të drejtave kanë dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë për të shtyrë mbrapa azilkërkuesit, duke thënë se kjo shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e migrantëve të cenueshëm, duke përfshirë gratë dhe fëmijët.

Turqia ka qenë një pikë kyç tranziti për migrantët e parregullt që duan të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi.

Related posts

KFOR-i, EULEX-i e Policia e Kosovës me stërvitje të përbashkët

RTI

Pal Lekaj dënohet me 3 vjet e tetë muaj burg për 53 milionëshin

admin6

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”

rezart morina