RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia: Suedia dhe Finlanda asnjë progres në plotësimin e kushteve tona për anëtarësim në NATO

turqia:-suedia-dhe-finlanda-asnje-progres-ne-plotesimin-e-kushteve-tona-per-anetaresim-ne-nato

Suedia dhe Finlanda nuk kanë përmbushur ende kushtet që Turqia ka vendosur në këmbim të mbështetjes së kandidaturës së tyre në NATO.

“Këto dy vende duhet të mbajnë premtimet e tyre dhe të respektojnë nenet e memorandumit të mirëkuptimit, deri më tani nuk kemi parë asnjë hap në këtë drejtim”, tha ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu në një intervistë për kanalin Tv100.

Në samitin e fundit të NATO-s në Madrid, Turqia mbështeti kandidaturën e Suedisë dhe Finlandës në Aleancë në këmbim të një distancimi nga vendet skandinave nga grupet e konsideruara terroriste nga Ankaraja dhe ekstradimin e disa militantëve të dyshuar.

“Aktualisht, parlamentet e vendeve anëtare të NATO-s po ratifikojnë protokollet e anëtarësimit për Helsinkin dhe Stokholmin, por Turqia nuk e ka dërguar ende dokumentin në Asamble sepse pret që të dy vendet të respektojnë marrëveshjen e arritur në Madrid”, tha Çavushoglu. /atsh

Related posts

Ford F-150, më i shituri në SHBA në 42 vjet! Çfarë ka ky automjet që i tërheq blerësit për gjenerata me radhë

admin

RMV: Kovaçevski paralajmëron veting në gjyqësor, pas kritikave të DASH-it

admin

“Dyshohet se spiunon për Kinën”/ Prokurorët në Berlin: Arrestohet ndihmësi i një eurodeputeti gjerman! Ja për cilin bëhet fjalë

admin