RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia synon armëpushimin në Ukrainë me një iniciativë të re paqeje

turqia-synon-armepushimin-ne-ukraine-me-nje-iniciative-te-re-paqeje

Turqia ka thënë të shtunën se ishte gati të lobonte për një armëpushim lokal në Ukrainë dhe paralajmëroi se as Moska dhe as Kievi nuk kishin mjetet ushtarake për ta “fituar luftën”.

Propozimi i kryekëshilltarit për politikën e jashtme të presidentit Recep Tayyip Erdogan është përpjekja e fundit e Turqisë, anëtare e NATO-s, për të përdorur marrëdhëniet e saj të mira me Moskën dhe Kievin për t’i dhënë fund konfliktit më të madh të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Turqia priti dy runde të bisedimeve të paqes dhe ndihmoi ndërmjetësimin e një marrëveshjeje të mbështetur nga OKB-ja që siguroi dërgimin e grurit të Ukrainës nëpërmjet Detit të Zi.

Erdogan zhvilloi gjithashtu disa runde konsultimesh telefonike me presidentin rus Vladimir Putin dhe liderin ukrainas Volodymyr Zelensky me synimin për të gjetur gjuhën e përbashkët.

Këshilltari i politikës së jashtme të Erdoganit, Ibrahim Kalin, u tha gazetarëve se palët nuk kishin gjasa të arrinin një “marrëveshje gjithëpërfshirëse paqeje” në muajt e ardhshëm.

Rusia shënoi suksesin e saj të parë të madh ushtarak në gjashtë muaj këtë javë duke hyrë në qytetin lindor të Ukrainës në minierën e kripës Soledar.

Por Kalin ka thënë se kostoja brutale e luftimeve mund të çojë së shpejti në rishqyrtimin e të dyja palëve dhe pranimin e armëpushimeve të lokalizuara në pjesë të caktuara të zonës së luftës.

“Turqia është e gatshme të shtyjë për armëpushime lokale dhe për ulje të tensioneve”, u tha Kalin gazetarëve.

“Asnjëra palë nuk është në gjendje të fitojë luftën ushtarakisht, në terren”, ka shtuar bashkëpunëtori i Erdoganit. /koha

Related posts

Sulmi me 10 viktima në Kanada, shkon në 18 numri i të plagosurve, dy autorët ende të lirë

admin

Çmimet globale të ushqimeve shënojnë rënie në gusht

rezart morina

Yellen: Sistemi bankar mbetet i sigurt

rezart morina