RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Udhëheqësi i Hamasit u bën thirrje kombeve arabe dhe islame për mobilizim – VIDEO

udheheqesi-i-hamasit-u-ben-thirrje-kombeve-arabe-dhe-islame-per-mobilizim-–-video

Khaled Meshal, udhëheqësi i Hamasit, u bën thirrje kombeve arabe dhe islame për ndihmë humanitare dhe financiare për të mbështetur Gazën.

Ai u kërkon muslimanëve të kontribuojnë financiarisht dhe vë në dyshim heshtjen e dijetarëve për mbrojtjen e Palestinës.

Meshal i bën thirrje veçanërisht Jordanisë dhe fiseve të saj, duke theksuar peshën e situatës.

Ai gjithashtu u bën thirrje kombeve muslimane dhe komunitetit global që të mobilizohen dhe të angazhohen duke shpresuar për një përgjigje transformuese ndaj situatës.

Lutja e Meshal nënvizon urgjencën dhe përshkallëzimin e tensioneve në Palestinë, me synimin për të mbledhur mbështetje dhe solidaritet kundër agresionit izraelit. /mesazhi

Related posts

Të premten me fillim në ora 17:00 organizohet “Marshi i paqes” në Shkup

wpuser

Ukraina thotë se forcat e saj kanë bërë përparime në Donetsk dhe Zaporizhzhia

rezart morina

Rreth 15 për qind, ZRrE-ja nesër pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e rrymës

rezart morina