RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina: Rusia vazhdon të godasë rëndë rajonin e Donetskut

ukraina:-rusia-vazhdon-te-godase-rende-rajonin-e-donetskut

Si pasojë e sulmeve, 3 civilë humbën jetën në rajonin e Donetskut dhe 13 persona u plagosën, ndërkohë janë dëmtuar edhe dhjetëra shtëpi

Ukraina njoftoi se Rusia vazhdon të godasë intensivisht rajonin e Donetskut dhe se në 24 orët e fundit në rajon 3 civilë humbën jetën dhe u plagosën 13 të tjerë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të Ukraynskaya Pravda, si pasojë e sulmit në qytetin e Mykolayiv mbrëmë është dëmtuar një ndërtesë e institucionit arsimor në qytet.

Në rajonin Sumy, sulmet me bomba që vazhduan gjatë gjithë ditës së djeshme filluan sërish në mëngjes, ndërsa gjatë natës u lëshuan më shumë se 10 raketa nga kufijtë e Belgorod të Rusisë në rajonin e Kharkivit.

Në rajonin e Dnipros, qytetet Synelnykove dhe Nikopol u goditën nga raketat Grad të Rusisë, ndërkaq një raketë ruse u neutralizua nga ushtria ukrainase.

Ukraina njoftoi se Rusia vazhdoi të godet intensivisht rajonin e Donetskut në 24 orët e fundit dhe shumë vendbanime si Bakhmut, Nikolayevka, Vuhledar, Avdiivka u goditën me raketa Smerch, Grad dhe S-300.

Si pasojë e sulmeve, 3 civilë humbën jetën në rajonin e Donetskut dhe 13 persona u plagosën. Gjithashtu janë dëmtuar dhjetëra shtëpi.

Nga ana tjetër, në lajmet në uebfaqet ukrainase, thuhet se Anton Listopad, i cili u zgjodh si piloti më i mirë i Forcave Ajrore të Ukrainës në vitin 2019, ka humbur jetën në luftën me Rusinë. /aa

Related posts

​Tensione në protestë, arrestohet Rron Gjinovci

admin6

Ushtria izraelite tërhiqet nga brenda spitalit Nasser, por vazhdon ta mbajë atë nën rrethim

rezart morina

Gjeti në rrugë kuletën me mbi 500 euro, qytetari nga Prizreni e dorëzon atë në polici

admin6