RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina thotë se vetëm presidenti turk Erdogan mund ta kthejë Rusinë në marrëveshjen e grurit në Detin e Zi

ukraina-thote-se-vetem-presidenti-turk-erdogan-mund-ta-ktheje-rusine-ne-marreveshjen-e-grurit-ne-detin-e-zi

Ukraina tha të enjten se vetëm presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mund ta rikthejë Rusinë në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi.

“Ukraina po koordinon (përpjekjet) me Erdoganin për të rikthyer (presidentin rus Vladimir) Putin në marrëveshjen e grurit të Detit të Zi dhe Erdogan po koordinon me (Presidentin ukrainas Volodymyr) Zelenskyy. Ky është një interes i përbashkët. Erdogan është i vetmi lider që mund ta kthejë Putinin në marrëveshje”, tha ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba në një intervistë për agjencinë lokale të lajmeve Ukrinform, sipas AA.

Më 17 korrik, Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e grurit të Detit të Zi, duke thënë se pjesa ruse e marrëveshjes nuk u zbatua. Ajo kërkoi lehtësimin e kufizimeve bankare dhe aftësinë për të dërguar plehrat e saj përpara se të kthehej në marrëveshje.

Marrëveshja, e nënshkruar fillimisht në korrik të vitit të kaluar në Stamboll nga Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina, kishte për qëllim rifillimin e eksporteve të grurit nga portet ukrainase të ndërprera për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila filloi në shkurt 2022.

Turqia ka thënë se vendet perëndimore duhet të përpiqen të adresojnë ankesat e Rusisë dhe se shpreson që Rusia të kthehet në marrëveshje. /hashtag

Related posts

Presidenti Biden bën thirrje për lirimin e presidentit të Nigerit

rezart morina

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Marok rritet në afro 2.500

admin

Biden: Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë në ‘shtegun e duhur’ pas vizitës së Blinkenit

rezart morina