RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Ukrainë, vazhdojnë evakuimet e njerëzve nga fshatrat nën sulmet e Rusisë

ukraine,-vazhdojne-evakuimet-e-njerezve-nga-fshatrat-nen-sulmet-e-rusise

Në rajonit e Donetskut vazhdon evakuimi i njerëzve që jetojnë nëpër fshatrat e rajonit, një nga rajonet ku u zhvilluan përleshjet më intensive në frontin prej 2.500 kilometrash në luftën Rusi-Ukrainë, raporton Anadolu Agency (AA).

Ekipi i Anadolu Agency (AA) filmoi operacionin e vazhdueshëm të evakuimit të civilëve në fshatrat në frontin e Donetskut, i njohur si një nga pikat më të nxehta të luftës në Ukrainë.

Ekipet e vullnetarëve dhe përfaqësuesit e forcave të sigurisë ukrainase hyjnë në fshatrat 2 deri në 3 kilometra larg vijës së frontit me automjete të blinduara, duke larguar ata që kërkojnë evakuim nga rajoni dhe duke shpërndarë ndihma humanitare për ata që kanë nevojë.

Ndërsa ekipet shpërndajnë ilaçe, ushqime dhe furnizime të tjera për njerëzit në fshatrat afër frontit, civilët që duan të evakuohen dërgohen në qendrën e evakuimit në Slavyansk.

Nga sulmi shihet se fshatrat e rajonit, të cilat janë kthyer në një zonë ku përdoren mjete ajrore pa pilot (UAV), sidomos me sisteme artilerie, kanë pësuar dëme të mëdha.

Vlen të përmendet se disa nga të evakuuarit nga fshatrat afër frontit, ku dëgjohen shpesh shpërthime, dyert e shtëpive të tyre i mbyllën me gozhda.

Babai i 9 fëmijëve u detyrua të largohet nga fshati i tij

Igor Grunskiy, 38-vjeç, i cili u evakuua nga fshati Raihorod, deklaroi se sulmet nga forcat ruse po shtoheshin. “Linja e frontit u afrua. Sulmet u intensifikuan. U detyrova të ikja”, tha ai.

Duke thënë se u detyrua të linte shtëpinë e tij në fshat dhe të largohej nga rajoni si rezultat i sulmeve që vazhduan ditë e natë, Grunskiy tha: “Unë jam baba i 9 fëmijëve. Familja ime u evakuua në Sllovaki në mars.”

Duke theksuar se donte të shkonte tek të afërmit e tij në qytetin e Dnipros, Grunskiy tha: “Dua të kthehem në shtëpinë tonë sa më shpejt të jetë e mundur”.

Evakuimi i civilëve dhe shpërndarja e ndihmave humanitare vazhdon çdo ditë

Igor Ugvinenko, oficeri i sigurisë përgjegjës për evakuimin dhe ndihmën humanitare të civilëve në qytetin e Slavyansk dhe fshatrat përreth, për AA vlerësoi situatën e fundit në rajon.

Shefi i policisë Ugvinenko, i cili erdhi në Slavyansk nga qyteti port i rajonit Donetsk, i cili kaloi nën kontrollin e forcave ruse, tha se ndërsa ata po evakuonin njerëzit nga vendbanimet në front, ata po përpiqeshin t’u dërgonin ndihma civilëve që donin të qëndrojnë në rajon.

Ugvinenko tha se pavarësisht sulmeve, ata vazhdojnë të shpërndajnë materialet e kërkuara për ata që kanë nevojë në fshat.

“Na jepet një listë e njerëzve në nevojë. Ne dërgojmë ndihmat e mbledhura nga qytetarë vullnetarë në të gjithë Ukrainën. Çdo ditë vazhdon operacioni i evakuimit të civilëve dhe shpërndarja e ndihmave humanitare”, tha Ugvinenko.

Duke thënë se njerëzit që donin të largoheshin nga rajoni u sollën fillimisht në qendrën e evakuimit në Slavyansk dhe prej aty u dërguan në pjesë të ndryshme të vendit, Ugvinenko tha: “Ne hyjmë në vijën e parë me automjete të blinduara speciale dhe sjellim njerëzit në Slavyansk”.

Igor Ugvinenko deklaroi se po ashtu edhe fronti ishte afruar shumë pranë qytetit dhe tha se forcat ruse hapën zjarr me armë në shkallë të gjerë mbi vendbanimet.

Related posts

Komandanti i KFOR-it vizitoi në Prizren kontingjentin turk që erdhën në shkurt të këtij viti

admin6

Studimi: Mbi 50% e amerikanëve mendojnë se media dezinformon

admin

Protestuesit kërkojnë përsëritjen e zgjedhjeve në Republikën Sërpska

admin