RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ulet numri i refugjatëve ukrainas të luftës që mbërrijnë në Gjermani

ulet-numri-i-refugjateve-ukrainas-te-luftes-qe-mberrijne-ne-gjermani

Numri i refugjatëve që ikin nga lufta në Ukrainë dhe mbërrijnë në Gjermani është ulur që nga fillimi i vitit, sipas të dhënave të fundit.

Qeveria gjermane theksoi se rreth 19 300 ardhje u regjistruan në prill, ndërkohë rreth 15 600 të tjerë mbërritën në muajin maj, duke u larguar edhe nga pushtimi rus.

Në përgjithësi, rreth 81 600 ukrainas kanë mbërritur që nga fillimi i vitit.

Megjithatë, numrat nuk tregojnë qartë se sa njerëz nga Ukraina janë larguar nga Gjermania që nga fillimi i vitit drejt një vendi tjetër të BE-së ose për t’u kthyer në vendin e tyre pavarësisht luftës së vazhdueshme.

”Ndërsa numri i refugjatëve të luftës që vijnë nga Ukraina është në rënie të vazhdueshme, përqindja e azilkërkuesve nga vendet e tjera midis atyre që kërkojnë mbrojtje po rritet”, theksoi deputeti gjerman Mathias Middelberg.

Ai tha se komunat janë gjithnjë e më shumë të shqetësuara për aftësinë e tyre për të trajtuar numrat. Ai shtoi se tani është edhe më e rëndësishme “që qeveria federale të mos relaksojë më tej kompromisin e azilit që po formulohet tani midis shteteve të BE”.

Ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser pret që ”numri i azilkërkuesve të ardhur në Gjermani përfundimisht të ulet”.

Related posts

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

admin

Qeveria çeke miratoi blerjen e 24 avionëve luftarakë amerikanë F-35

rezart morina

Arrestohet dhe një i dyshuar për vrasjen te “Kobra City” në Prizren

admin