RTV AHIRETI
Uncategorized

UNRWA: 17,000 fëmijë jetimë në Gaza

unrwa:-17,000-femije-jetime-ne-gaza

Një në gjashtë fëmijë nën dy vjeç është “në kequshqyerje akute” në veri të Gazës, shtoi agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë në një postim në X.

“Këto vdekje të tmerrshme janë plotësisht të parandalueshme”, vazhdoi postimi.

Dje, ne raportuam për komentet e kreut të UNRWA, Philippe Lazzarini, ndërsa ai informoi Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe pikturoi një pamje të zymtë të kushteve në enklavën e rrethuar palestineze, si dhe presionet mbi agjencinë e tij.

UNRWA, i pranuar gjerësisht si grupi i vetëm i pajisur për të organizuar shpërndarjen e ndihmave në një shkallë të nevojshme për të parandaluar vdekjen masive në Gaza, po përballet me një “fushatë të qëllimshme dhe të bashkërenduar për të minuar operacionet e saj dhe përfundimisht për t’i dhënë fund atyre”, tha ai.

The post UNRWA: 17,000 fëmijë jetimë në Gaza first appeared on Radio Televizioni Iliria.

Related posts

What is lampshading? The leggy fashion trend, explained

admin

Vitia: 2.4 milionë euro investime për transformimin rrënjësor të gjinekologjisë

RTI

ASK gati për regjistrimin e popullsisë, përfshihet edhe diaspora – Të dhënat finale publikohen pas nëntë muajve

RTI