RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Ushqime të mbetura, për sa kohë duhet të konsumoni ushqimin e mbetur në frigorifer

​ushqime-te-mbetura,-per-sa-kohe-duhet-te-konsumoni-ushqimin-e-mbetur-ne-frigorifer

Shumë prej nesh luftojnë për të gjetur kohë për të përgatitur ushqime të bollshme dhe të freskëta çdo ditë si rezultat i jetës sonë plot tension. Për këtë arsye, ne shpesh gatuajmë ushqime në sasi të mëdha dhe i vendosim në frigorifer për përdorim të mëvonshëm. Megjithatë, shumë profesionistë mjekësorë këshillojnë që ushqimi i përgatitur të mos mbahet në frigorifer për një kohë të gjatë.

“Në fakt, në një enë hermetike, shumica e ushqimeve të gatuara do të zgjasin 2-3 ditë në minimum dhe deri në një javë në shumë raste. Në frigorifer, ushqimi do të zgjasë deri në gjashtë muaj (duke supozuar se nuk ka ndërprerje të energjisë). I gjithë aktiviteti biologjik ngadalësohet me temperaturën” tha Ashok një ekspert i dietave

Ushqimet që prishen si mishi, shpendët, peshku, produktet e qumështit dhe vezët duhet të mbahen në frigorifer dhe të konsumohen brenda disa ditësh deri në një javë, ndërsa ushqimet që nuk prishen si buka, frutat dhe perimet mund të mbahen për një periudhë më të gjatë. kohë, sipas Dr. Rohini Patil, nutricionist dhe CEO i Nutracy Lifestyle.

“Pas 3 deri në 4 ditë, bakteret, shpesh të njohura si mikrobe, mund të fillojnë të lulëzojnë në mbetjet e frigoriferit. Si rezultat i këtij zhvillimi rritet mundësia e helmimit nga ushqimi apo sëmundjeve të shkaktuara nga ushqimi. Bakteret normalisht nuk e ndryshojnë shijen, aromën ose pamjen e ushqimit. Për shkak të kësaj, është e pamundur të përcaktohet nëse një pjatë është e sigurt për t’u konsumuar.”

ÇFARË E SHKAKTON RRITJEN E BAKTEREVE?

Askush nga ne nuk e vendos ushqimin e gatuar në frigorifer menjëherë. Mbetjet ftohen më pas në temperaturën e dhomës dhe vendosen në frigorifer pasi ushqimi lihet fillimisht të qëndrojë derisa të konsumohet. “Kjo i bën kushtet perfekte që mikroorganizmat të shumohen shpejt dhe të kontaminojnë ushqimin. Kjo shpjegon pse disa ushqime të mbetura nuk kanë shije të mjaftueshme. Orizi i gatuar është një shembull kryesor i kësaj,” sipas Dr. Patil.

ÇFARË HAPASH MUND TË NDËRMERRNI PËR TË NDALUAR KËTË RRITJE BAKTERIALE?

Mbyllni ose ruani mbetjet në enë hermetike.

Raftet më të larta të frigoriferit marrin më shumë ajër dhe ftohje, ndaj mbajini aty mbetjet tuaja.

Sigurohuni që të hani ushqimin që është vendosur më parë. Mbetjet e vjetra duhet të shkojnë përpara, dhe të rejat duhet të shkojnë prapa.

Related posts

Puna mendore apo fizike? Cila të lodh më shumë, sipas shkencëtarëve

admin

Përfitimet e notit në det, efektet pozitive në shëndet

admin

​Keni ngrënë shumë hudhër: Ja një mënyrë e thjeshtë për të hequr qafe erën e keqe të gojës

admin