RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet e duhura për të luftuar aneminë

ushqimet-e-duhura-per-te-luftuar-anemine

Anemia ndodh kur trupi juaj nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut.

Kjo gjendje është shkaktuar kryesisht nga humbja e gjakut, shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut ose paaftësia e trupit tuaj për të krijuar mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut.

Një dietë që është e pasur me hekur dhe vitamina B si kjo më poshtë është e rëndësishme nëse jeni anemik.

Bimët si spinaqi dhe lakra jeshile përmbajnë hekur dhe ju ndihmojnë shumë.

Gjithashtu duhet të hani edhe mishin e shpezëve, të qengjit dhe të lopës, pasi përmban hekur.

Këto ushqime mund të ndihmojnë në menagjimin e anemisë.

Related posts

Vaksinat nuk mbrojnë ndaj variantit Omikron BA.5

admin

Vaji i mrekullueshëm dhe i lashtë që lehtëson tretjen, dhimbjen e kokës dhe stresin

admin

Syri “dembel” tek fëmijët: korrigjohet lehtësisht nëse zbulohet herët

rezart morina