RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që mund të ndihmojnë në uljen e celulitit

ushqimet-qe-mund-te-ndihmojne-ne-uljen-e-celulitit

Nëse keni gropëza në vendet që do të dëshironit të mos ishin, merrni parasysh të rritni marrjen e këtyre ushqimeve të fuqishme.

Tregu i sotëm është plot me suplemente, locione dhe preparate të tjera për lëkurën që pretendojnë se reduktojnë celulitin, por vijnë me prova minimale të efektivitetit të tyre.

Këto produkte mund të shtrëngojnë përkohësisht shtresën e sipërme të lëkurës, por bëjnë pak për të trajtuar problemin themelor.

Në vend të kësaj, fokusimi në sjellje të shëndetshme si menaxhimi i peshës, ushqimi i shëndetshëm, hidratimi dhe aktiviteti fizik adekuat duket të jetë më mbështetës në kontrollin afatgjatë të celulitit.

Pesha e tepërt mund ta bëjë celulitin më të dukshëm.

Kjo ndoshta do të thotë të përqendroheni në krijimin e një deficiti kalorish, si kontrolli i porcioneve, vaji më pak i shtuar ose sheqernat e reduktuara në dietën tuaj. Mund të nënkuptojë gjithashtu përmirësimin e rutinës suaj të stërvitjes për të përfshirë një ditë shtesë të aktivitetit kardiovaskular ose stërvitjes me rezistencë.

Boronica

Nuk ka mungesë të mbështetjes që ngrënia e frutave, duke përfshirë boronicat dhe perimet, shoqërohet me peshë më të ulët trupore. Ky rishikim kritik nga European Journal of Nutrition nxjerr gjithashtu një lidhje bindëse midis konsumit të frutave dhe perimeve dhe një rreziku të reduktuar të sëmundjeve kronike si presioni i lartë i gjakut.

Bishtajoret

Bishtajoret si fasulet e zeza, qiqrat apo fasulet janë burime të shkëlqyera të fibrave. Gjithashtu është zbuluar se ato shkaktojnë humbje modeste në peshë tek njerëzit që i konsumojnë rregullisht, siç është eksploruar në këtë përmbledhje sistematike në American Journal of Clinical Nutrition.

Dardha

Dardhat janë një nga frutat më fibroze me rreth 6 gram fibra. Konsideroni t’i copëtoni ato për një sallatë, t’i lyeni në gjalpë kikiriku ose t’i përzieni në tërshërën tuaj të mëngjesit.

Bananet

Bananet zakonisht njihen si një burim i kaliumit, një mineral që lidhet me kontrollin e ënjtjes, pasi ka një marrëdhënie të kundërt me natriumin. Mbajtja e lëngjeve për shkak të marrjes së lartë të kripës në dietë mund të çojë në ënjtje që mund të rrisë shfaqjen e celulitit.

Related posts

Patatet e ëmbla ofrojnë një numër të madh përfitimesh shëndetësore

admin

6 produkte të përditshme që i keni në shtëpi, por nuk e keni ditur se luftojnë më së miri mykun e thonjve

admin

Katër të vdekur nga COVID-19 të shtunën në Kosovë

admin