RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që mund të shërojnë diabetin

ushqimet-qe-mund-te-sherojne-diabetin

Zgjedhja e ushqimeve të shëndetshme për ata që kanë diabetin e tipit 2 është tejet e rëndësishme për të mbajtur në kontroll këtë sëmundje.

Por ka edhe ushqime të cilat jo vetëm që e mbajnë në kontroll diabetin, por edhe e përmisojnë atë, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit kanë identifikuar disa ushqime kyçe që duket se e përmisojnë gjendjen e njerëzve me diabet dhe ndoshta ulin rrezikun.

Boronica

Portokalli

Çokollata e zezë

Vaji i ullirit

Perimet e gjelbërta

Lajthitë dhe gjalpi i kikirikut

Kanella

Related posts

Gjërat që duhet t’i dini për vitaminat

admin

Kujdes me këto ushqime, nëse i ngrohni në mikrovalë mund t’ju helmojnë

admin

Shenjat që tregojnë kur sistemi tretës nuk gëzon shëndet të plotë

rezart morina