RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që përmirësojnë kujtesën dhe përqendrimin

ushqimet-qe-permiresojne-kujtesen-dhe-perqendrimin

Disa ushqime përmbajnë lëndë ushqyese që mund të stimulojnë dhe forcojnë funksionet njohëse si kujtesa dhe përqendrimi.

Shkencëtarët kanë listuar këto 5 ushqime si kryesoret për trurin.

Arrat

Arrat përmbajnë yndyrna të shëndetshme. Acidet yndyrore të pangopura mund të kenë efekt pozitiv në kujtesë. Por, nuk duhet të ekzagjeroni me konsumimin e këtyre ushqimeve. Doza e rekomanduar ditore është 13 gram. Duhet të keni parasysh se arrat janë të larta në kalori.

Çokollate e zezë

Çokollata me një përqindje të lartë kakao përmirëson qarkullimin e gjakut në tru, ul nivelin e stresit dhe rekomandohet për njerëzit me ankth. Një studim zbuloi se njerëzit që hanë çokollatë të paktën një herë në javë performuan më mirë në testet njohëse sesa ata që rrallë e shijonin atë. Në studimin e publikuar në revistën “Appetite” morën pjesë 968 persona nga mosha 23 deri në 98 vjeç. Shkencëtarët besojnë se konsumimi i rregullt i flavanoleve të kakaos mund të jetë një nga disa faktorë që shpjegojnë përfitimet njohëse të çokollatës.

Salmoni

Salmoni përmban një përqindje të lartë të yndyrave të mira, gjë që e bën atë një burim të shkëlqyer të vitaminës D. Një racion salmon do t’ju sigurojë rreth 80% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës D. Një burim i shkëlqyer i vitaminës D, omega-3 dhe acide të tjera yndyrore, salmoni ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe mbështet shëndetin e zemrës. Hulumtimet kanë treguar përfitimet e acideve yndyrore omega-3 në trajtimin e ankthit, depresionit dhe potencialisht duke ndihmuar në përmirësimin e shëndetit mendor të grave të moshës së mesme.

Boronica

Boronica forcon kockat, përmirëson shikimin, ruan përqendrimin, forcon trurin. Rigjeneron lëkurën dhe ul sheqerin e ngritur në gjak. Boronica është një nga antioksidantët më të mëdhenj natyrorë dhe përmban një sasi të madhe të vitaminave, mineraleve dhe elementëve gjurmë. Si një frut i pasur me antioksidantë, boronica ngadalëson plakjen e të gjithë trupit, ndaj pa ekzagjerim mund ta quajmë eliksiri i shëndetit dhe rinisë.

Brokoli

Perime të karakterizuara nga pak kalori dhe yndyra. Ai përmban vitaminë K, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për aftësitë njohëse. Përveç kësaj, ai përmban edhe kolinë, natrium dhe acid folik, të cilët kanë një efekt pozitiv në procesin e kujtesës. Përveç efektit pozitiv në sistemin e trurit, ai ka një efekt të madh edhe në sistemin kardiovaskular, imunitar dhe tretës.

Related posts

Migrena, predispozita për mpiksjen e gjakut mund të rrisë rrezikun e sulmit

rezart morina

E drejta për të bërë zgjedhje më të mira për shëndetin

admin

Yndyrnat e shëndetshme që ulin rrezikun e shfaqjes së diabetit

admin