RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që preferohen te personat me shtypje të lartë të gjakut

ushqimet-qe-preferohen-te-personat-me-shtypje-te-larte-te-gjakut

Presioni i gjakut është një parametër që duhet mbajtur gjithmonë nën vëzhgim. Është një tregues i përgjithshëm i shëndetit dhe nëse është jashtë normës, mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore.

Disa vuajnë nga hipotensioni, ose presioni i ulët i gjakut, por gjendja më e shpeshtë, edhe për shkak të moshës, është hipertensioni ose presioni shumë i lartë i gjakut.

Disa këshilla në fakt mund të jenë të dobishme për ta mbajtur atë brenda kufijve të shëndetshëm, ashtu si konsumimi i disa ushqimeve rekomandohet më shumë se të tjerët.

Të hani pak ose aspak kripë është rregulli i parë

Llogarisni se për çdo gram kripë ka 400 mg natrium. Ju nuk duhet të merrni më shumë se pesë gramë kripë në ditë, duke marrë parasysh gjithashtu atë që është natyralisht e pranishme në ushqime. Nuk është e nevojshme ta hiqni tërësisht nga dieta juaj, thjesht ulni sasinë e kripës.

Ka alternativa për të shmangur kripën

Mjafton t’i rregulloni ushqimet me diçka tjetër përveç kripës. Megjithatë, mbeten shumë alternativa të tjera, si barishtet aromatike (sherbele, trumzë, borzilok, majdanoz etj) dhe erëza, si xhenxhefil, karafil, shafran i Indisë, kanellë, arrë myshk.

Si çdo gjë, edhe alkooli është i dëmshëm për presionin e gjakut

Disa nga armiqtë e mëdhenj të presionit të gjakut janë pijet alkoolike të të gjitha llojeve, si dhe ushqimet me yndyrë.

Ngrënia e bananeve është një zakon i mirë

Një nga armiqtë e mëdhenj të hipertensionit është kaliumi, dhe ky mineral është i pranishëm në sasi të mëdha pikërisht tek bananet.

Hani bukë integrale dhe makarona

Drithërat integrale janë një nga ushqimet më të mira që mund të hani. Jo vetëm që janë një burim i shkëlqyer kaliumi, ashtu si bananet, por me më pak kalori, por kanë edhe shumë veti të tjera. Para së gjithash ato janë shumë të mira për njerëzit që vuajnë nga diabeti, pasi ulin indeksin glikemik. Për më tepër, ato janë një burim kryesor i fibrave.

Kaliumi dhe Omega 3

Ata që vuajnë nga hipertensioni duhet të hanë sasi të mëdha sardele, skumbri, harengë dhe peshk të ngjashëm, pasi përmbajnë një sasi shumë të madhe kaliumi. Në fakt, peshku siguron një sasi të madhe proteinash dhe gjithashtu Omega3.

Hani shumë bishtajore

Bishtajoret, ashtu si drithërat, janë një minierë e vërtetë e kaliumit, si dhe janë të pasura me fibra. Bishtajoret janë gjithashtu një alternativë shumë e vlefshme për mishin në dietat vegjetariane dhe vegane, pasi ato përmbajnë shumë proteina bimore.

Ushqimet e arrave janë të mira për presionin e gjakut

Gjithashtu për shkak të sasive të mëdha të kaliumit që përmban, frutat e thata janë ideale edhe për ata që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Megjithatë, nuk duhet teproni. Nuk duhet të merrni më shumë se 30 gramë në ditë.

Related posts

Katër ushqimet që mund t’i hani pas orës 8 të mbrëmjes

admin

Nëse keni të paktën 1 nga këto shenja, duhet të shkoni te mjeku/ja

admin

Lija e majmunëve/ Alimehmeti: Nuk ka raste në Shqipëri, sëmundje me ecuri beninje

admin