RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetTurqi

Ushtari i FSK-së: Nxorëm vajzën 2 vjeçe nga gërmadhat, njohu familjarët dhe qeshi

ushtari-i-fsk-se:-nxorem-vajzen-2-vjece-nga-germadhat,-njohu-familjaret-dhe-qeshi

Komandanti i kontigjentit të FSK-së në Kosovë, Egzon Syla tha se ekipet kosovare kanë nxjerrë të gjallë dy persona që ndodheshin nën rrënoja në Hatay të Turqisë.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Syla deklaroi se një vajzë 2-vjeçare u nxor me shenja jete dhe në momentin që ka parë ekipin e shpëtimit dhe familjarët e saj, ka filluar të buzëqeshë.

Fatmirësisht, ekipi kosovar arriti të shpëtojë edhe nënën e saj.

“Me profesionalizëm, ekipet tona të kërkim shpëtimit kanë arritur që të hapin një korridor dhe pas 10 orëve arritën të nxjerrin vajzën e gjallë e më pas edhe nënën. Një ditë më pas morëm informacion se të dyja ishin mirë në spital. Vajza ka qenë 2-vjeçare.

Pas gjithë atyre orëve nën rrënoja, e kemi mbështjellë me uniformën dhe filloi të qeshë. Është lumturuar. Ka qenë dita e tretë e tërmetit”, theksoi ai.

Related posts

Zhduket një varkë me 200 emigrantë në ishujt Kanarie

admin

Sulmohet objekti i stacionit policor për mbikëqyrje kufitare në Jasenovik

admin

NATO i jep shpresë Ukrainës për anëtarësim, por jo një ftesë zyrtare

admin