RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ushtria e Kongos vret mbi 1.000 rebelë të ADF-së gjatë gjendjes së rrethimit

ushtria-e-kongos-vret-mbi-1.000-rebele-te-adf-se-gjate-gjendjes-se-rrethimit

Forcat e armatosura të Republikës Demokratike të Kongos kanë vrarë më shumë se 1.000 anëtarë të grupit rebel të Forcave Demokratike Aleate (ADF) që nga shpallja e gjendjes së rrethimit në territorin Beni të provincës Kivu Veriore, sipas një zyrtari të dielën, raporton Anadolu.

Zëdhënësi i ushtrisë së zonës, kapiteni Anthony Mualushayi, tha se gjatë operacioneve gjithashtu janë arrestuar qindra rebelë.

“Gjatë gjendjes së vazhdueshme të rrethimit, ne kryem operacione në pjesë të ndryshme të territorit Beni kundër rebelëve të armatosur të ADF-së. Deri tani kemi vrarë mbi 1.000. Ne numëruam mbi 1.000 trupa në shtatë zona ku u ndeshëm me rebelët e ADF-së”, tha Mualushayi në një deklaratë për shtyp.

Ai tha se kanë arrestuar 702 rebelë të ADF-së, si dhe disa bashkëpunëtorë të tyre, duke përfshirë jordanezë, pakistanezë, kenianë dhe afganë.

Gjendja e rrethimit në provincën Kivu Veriore hyri në fuqi më 6 maj 2021, e cila u zbatua nga qeveria e DR të Kongos për të ndaluar rebelët e ADF-së të vrisnin njerëz të pafajshëm në fshatrat përreth pyjeve ku ata kanë bazat.

Rebelët e ADF-së e kishin origjinën nga Uganda, ku donin të rrëzonin qeverinë e presidentit Yoweri Museveni, por u mposhtën nga ushtria e Ugandës dhe u larguan në pyjet në lindje të Republikës Demokratike të Kongos, nga ku sulmonin fshatrat, duke vrarë civilë.

Related posts

Presidenti Erdoğan pritet me ceremoni zyrtare nga homologu i tij kroat, Milanoviç

admin

Turqi: Në takimin 4-palësh në Moskë u diskutua forcimi i sigurisë në Siri

admin

Afër 8 milionë euro: Merret vendimi përfundimtar për projektin e kompleksit “Adem Jashari”

RTI