RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Vala e të nxehtit ekstrem vazhdon në të gjithë Brazilin

vala-e-te-nxehtit-ekstrem-vazhdon-ne-te-gjithe-brazilin

Vala e të nxehtit ekstrem vazhdoi në të gjithë Brazilin ndërsa qytetarët e Rio De Janeiros po përpiqen të gjejnë shpëtim nga temperaturat e larta, raporton Anadolu.

Brazili regjistroi temperaturën më të lartë ndonjëherë në nëntor ndërsa temperatura në Araçuai në shtetin brazilian juglindor të Minas Gerais arriti në 44.8 gradë Celsius.

Këto kushte atmosferike i atribuohen fenomenit El Nino dhe ndryshimeve klimatike. Meteorologët thonë se vapa do të zgjasë deri në prill të vitit 2024, gjë që shkakton shqetësim për pasojat e mundshme të valëve të të nxehtit.

Temperaturat mbi mesataren u regjistruan në Brazil nga korriku deri në tetor.

Related posts

Liberalizmi i vizave: BE do të vëzhgojë me kujdes zbatimin nga Kosova

admin

Francë, pavarësisht protestave qeveria nuk do të tërheqë reformën e pensioneve

admin

Perëndimi do të dërgojë mbi 300 tanke në Ukrainë, reagon Koreja e Veriut

admin