RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Vazhdojnë zjarret në Greqinë qendrore

vazhdojne-zjarret-ne-greqine-qendrore

Zjarri afër qytetit Amfissa në Greqinë qendrore është jashtë kontrollit, konfirmoi brigada e zjarrfikësve të hënën vonë, raporton Anadolu Agency (AA).

Erërat kanë shtyrë zjarrin drejt manastirit të Profitis Ilias, i cili tashmë është evakuuar dhe po shkon me shpejtësi drejt qytetit bregdetar Itea.

Një mesazh me tekst evakuimi u dërgua nga mbrojtja civile përmes numrit evropian të alarmit të urgjencës 112 për banorët në pjesën veriore të Itea në rajonin e Fokidës.

Banorët e qytetit Itea së veriut tashmë janë transportuar në qytetin e afërt Delphi.

Një tjetër fshat në frontin e djegur, Sernikaki, u evakuua gjithashtu përmes numrit të urgjencës 112.

Më shumë se 150 zjarrfikës janë vendosur me 48 makina zjarrfikëse dhe katër ekipe tokësore po luftojnë për të kontrolluar flakët me ndihmën e rezervuarëve të ujit.

Ndërkohë, një tjetër front zjarri në gadishullin e Peloponezit të Greqisë jugore po lufton me flakët.

Sipas Skai TV, mysafirët e hotelit në qytetin e Kranidit janë evakuuar dhe transportuar në hotele tjera.

Rreth 63 zjarrfikës me 18 makina zjarrfikëse dhe tre ekipe tokësore po përpiqen të vënë nën kontroll zjarrin.

Gjithsej 52 zjarre janë regjistruar në të gjithë Greqinë në 24 orët e fundit.

Related posts

Vuçiqi: Po kërkohet të mos e kundërshtojmë anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare

rezart morina

Rusia thotë se ka marrë kontrollin e plotë në Severodonetsk në Ukrainën lindore

admin

Arabia Saudite mirëpret vendimin e GJND-së

admin