RTV AHIRETI
Shëndetësi

Vetëm 2 minuta ecje pas ngrënies mund të zvogëlojnë rrezikun nga diabeti

vetem-2-minuta-ecje-pas-ngrenies-mund-te-zvogelojne-rrezikun-nga-diabeti

Ecja është renditur si bazë e dietës së shëndetshme mesdhetare.

Kjo mund të jetë një nga arsyet pse studimet kanë zbuluar se dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun për diabetin, raporton CNN.

Ecja largon edhe rrezikun nga kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës, goditjet në tru duke përmirësuar shëndetin e trurit, depresionin dhe duke ndihmuar në humbje peshe të shëndetshme.

Kjo mund të jetë arsye për të bërë një shëtitje pasi të keni ngrënë ushqim, qoftë edhe për 2 minuta të vetëm.

Related posts

Kontrolloni sheqerin në gjak duke ngrënë gjithmonë me orare të rregullta

rezart morina

Ushqimet që nuk duhet t’i hash kurrë esëll ose me stomakun bosh

admin

Pagat e mjekëve/ Del udhëzimi për mjekët e familjes, lindin pakënaqësitë

admin