RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Vjosa Osmani në Bruksel/ Merr pjesë në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

vjosa-osmani-ne-bruksel/-merr-pjese-ne-takimin-e-lidereve-te-bashkimit-evropian-dhe-ballkanit-perendimor

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

Në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, Presidentja Osmani do ta përçojë mesazhin e qartë të popullit të Kosovës mbi nevojën e përshpejtimit të procesit të integrimit, duke filluar nga liberalizimi i stërvonuar i vizave, deri tek mbështetja për statusin e vendit kandidat për Republikën e Kosovës, pas aplikimit.

Liderë të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Bruksel ndër të tjera do të diskutojnë për procesin e zgjerimit dhe perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, bashkërendimin me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, si dhe sfidat gjeostrategjike si rezultat i agresionit rus në Ukrainë.

Po ashtu gjatë vizitës në Bruksel, Presidentja Osmani do ta takojë presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, si dhe krerë tjerë shtetesh partnere të BE-së për ta rritur mbështetjen për rrugëtimin evropian të Kosovës.

Related posts

Burkina Faso kërkon largimin e ushtarëve francezë nga vendi

admin

Kuvendi miraton buxhetin për vitin 2023 – do të jetë mbi 3.2 miliardë euro

admin

Blinken: NATO duhet të forcojë Ukrainën për të penguar sulmet e ardhshme

rezart morina